Home Assistant – Tasmota i problemy z MQTT

Niewidoczne urządzenia Tasmota w Home Assistant

Home Assistant w porównaniu z Domoticzem wykazuje znacznie więcej problemów z aktualizacjami i koniecznością dostosowywania systemu do obowiązujących aktualizacji. W przypadku Domoticza wraz z aktualizacjami nic nigdy nie musiałem zmieniać, a tutaj nagle budzę się i nie mam wsparcia dla MQTT. Problem zacząłem wyszukiwać bezpośrednio w Home Assistant, bo Tasmota to oprogramowanie bardzo pewne z niską awaryjnością, o czym przekonałem się korzystając z niego w Domoticzu.

U mnie problem wyglądał w ten sposób, że urządzenia wszystkie były niedostępne. W pierwszej kolejności uznałem, że wykonam restart prądowy Raspberry pi4 i pomogło to rozwiązanie na jakieś 10s, bo urządzenia po restarcie były widoczne i można było ich używać, ale po chwili znikały i już nie wracały. W tasmocie widziałem ciągłe próby połączenia z MQTT.

Udało mi się wyszukać, że problem może wynikać z powodu możliwości anonimowego logowania do Home Assistant. W tym celu założyłem, że muszę usunąć tę opcję z logowania zgodnie z dokumentacją MQTT. Problem natomiast się nie rozwiązał, bo natknąłem się na kolejny problem:

Nazwa użytkownika zgodnie z wytycznymi nie może być:

  1. This name cannot be homeassistant or addon, those are reserved usernames.

Dlatego zacząłem szukać, gdzie uzupełnić prawidłowo nazwę użytkownika oraz hasło i są trzy takie miejsca:

Konfiguracja MQTT – W tym celu musimy wejść w Supervisor i dokonać modyfikacji w tym pliku. Powyżej na zdjęciu możecie zauważyć, że zostały dodane dwie linijki zawierające username oraz password do mqtt. Zamiast przepisywać, tych dwóch linijek można wejść w zakładkę Dokumentacja i stamtąd skopiować.

Kolejną opcją jest użycie programu File editor /config/configuration.yaml i dodać username oraz password

To już ostatnia opcja zmiany nazwy użytkownika i hasła, jaką udało mi się odszukać. Oczywiście najważniejsza jest pierwsza i trzecia, ale przedstawiłem wam również drugą, bo sam dokładnie nie jestem w stanie ocenić kiedy u mnie zaczęło działać.

Do naprawy tego problemu korzystałem głównie z:

MQTT – Home assistant
Tasmota dla Home assistanta

Wydaje się, że to wszystko jeżeli chodziło o ten problem w Home Assistant z MQTT, ale nie wiadomo, czy jeszcze kiedyś znów nie nastąpią zmiany. Natomiast pokaże wam jeszcze jedną ciekawostkę bezpośrednio na Tasmocie.

Na powyższym zdjęciu widać, że strona od Tasmota, daje nam możliwość ustawienia przyjazną nazwę, ale również inne nazwy i w jaki sposób przenosi się to do Home Assistanta.

Przedstawiłem wam już  w poprzednim poradniku MQTT Discovery i sposób łączności Tasmota z tym, ale istnieje również integracja Tasmota w Home Assistant, która daje trochę więcej encji i wszystkie tasmoty integruje do jednego pliku. Różnica pomiędzy konfiguracją jest jedna, a mianowicie w consola w Tasmota musi być ustawiony:

SetOption19 0 - Dla integracji Tasmota
SetOption19 1 - Dla integracji MQTT Discovery

Pozostała konfiguracja pozostaje bez zmian:

Zobaczmy jeszcze, jakie są różnice pomiędzy urządzeniami dodanymi do:

MQTT DISCOVERY:

TASMOTA:

Dodatkową opcją jak widać poniżej jest możliwość przejścia bezpośrednio do naszej tasmoty.

Różnice są, jak widać niewielkie, więc wybór należy do was, a ja zachęcam do zobaczenia tego samego, co tu opisałem w materiale wideo: