Home Assistant – Zigbe2mqtt SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle Plus

Przygotowałem dla was integracje zigbee2mqtt zainstalowałem ją głównie dlatego, że liczę na większą ilość obsługiwanych urządzeń. Poprzednio używałem integracji ZHA i tutaj uwaga, jeżeli Ci zależy na stabilnym działaniu urządzeń zigbee, to u mnie lepiej sprawdzał się ZHA urządzenia były zawsze dostępne, a teraz w przypadku paru urządzeń mam problem z nieodpowiadaniem i to pomimo ponownego parowania.

W home assistant można uruchomić ZHA lub Zigbee2mqtt, chyba że posiadacie dwa sticki, to można wtedy dwie integracje równocześnie uruchomić, ale urządzenia zigbee przykładowo czujnik temperatury można podłączyć tylko do ZHA lub Zigbee2mqtt i nie może być równocześnie do obydwu podłączony.

 

Instalacja Zigbee2MQTT w Home Assistant

ustawienia.dodatki

W celu zainstalowania dodatku musimy wejść w ustawienia, a następnie dodatki.

Repozytoria

Wchodzimy następnie w trzy kropki i wybieramy z listy Repozytoria.

zarzadzaj.repozytorium.dodatków

Musimy dodać nowy dodatek. W tym celu potrzebujemy skopiować link z githuba i wkleić go w naszym home assistant, a następnie klikamy dodaj.

Uruchom ponownie

Nasz dodatek może nie pojawić się od razu, więc wykonamy restart. W tym celu wchodzimy w narzędzia deweloperskie. Warto przed uruchomieniem ponownie sprawdzić konfiguracje i jeżeli jest w porządku, to dopiero wtedy wykonać uruchomienie ponowne.

ustawienia.dodatki

Wchodzimy znów w ustawienia dodatki.

Zigbee2MQTT

Wchodzimy w nasz dodatek i przechodzimy do konfiguracji

port tty

W samej konfiguracji należy ustawić tylko port USB do którego mamy wpiętego naszego sonoffa.??Ustawienia system sprzęt cały sprzęt

Port w którym jest sonoff możemy sprawdzić w naszym home assitant wchodząc w Ustawienia>>System>>Sprzęt>>>Trzy kropki>> cały sprzęt i szukamy USB (interesuje nas ten w którym jest wpięty sonoff poznamy go po nazwie)

uruchom zigbee2mqtt

Przed uruchomieniem zaznaczamy Pokaż na pasku bocznym i klikamy uruchom

 Tak wygląda nasz dodatek po zainstalowaniu 😉

Jeżeli coś jest dla Ciebie nie jasne, to na początku tego postu znajdziesz materiał, gdzie pokazuje całą instalacje oraz podstawy takie jak parowanie urządzeń zigbee.