Tuya – GOOGLE HOME Kamera zewnętrzna, opcja śledzenia, nocna, IP66

Do zaprezentowania mam wam kamerę bardzo podobną jak ta, ale ta oferuje znacznie więcej, bo w końcu w niej nie mamy obciętej jednej anteny, a działają obie. Przyznam szczerze, że w zasięgu nie widzę większej różnicy, ale lubię, jak coś jest, to powinno działać, a nie tylko wyglądać. W dodatku ta kamera ma znacznie lepszą kamerę i w porównaniu z poprzednią widzę różnice, mimo że producent deklaruje, że to również 2 megapiksele. Kamera od razu przypadła mi do gustu, bo oferuje pełnie wsparcie w Google Home, a to oznacza, że obraz z kamery możemy wyświetlać na głośniku GOOGLE HOME HUB, lub chromecast. Kamera poprzednia, o której wspomniałem na początku miała częściowe rozwiązania dla google home, czyli miała tylko powiadomienia, a tutaj miała być rewolucja, czyli pełne wsparcie i tak jest. Kamera bez problemów i szybko łączy się z google home hub i pokazuje obraz. Wystarczy powiedzieć:

  • Ok Google
    – Show me camera

Oczywiście jeżeli posiadamy więcej niż jedną kamerę, to możemy powiedzieć nazwę kamery i na jakim urządzeniu ma wyświetlać obraz.

W tej kamerze również porządnie zrobili w końcu zabezpieczenie miejsca na karte sim. Klapka jest do przykręcania, a miejsce jest z gumy i to powinno zabezpieczyć przed wodą.

Nie jest jednak tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać, ponieważ poprzednie kamery miały opcje rejestracji zdarzeń i ich nagrywania, a ta kamera nagrywa ciągiem i może nie jest to problem, ale często jak przesuwam nagrania, to pojawia się komunikat koniec wideo i nic więcej już nie zobaczę. Swoją przygodę z kamerami zacząłem z tą, która nagrywa tylko zdarzenia i to super sprawa, bo można sobie zobaczyć tylko najważniejsze momenty.

Na zdjęciu powyżej widać dwie anteny i przewody, które do nich idą. Sprawdziłem, jest wszystko podłączone i działa prawidłowo. Kamera u mnie działa od września i na początku miałem do niej bardzo negatywne nastawienie, bo miałem ciągłe problemy, żeby połączyć się z aplikacją. Natomiast zmieniłem ustawienia w swojej sieci bezprzewodowej, o czym wspominam w materiale na youtube i ten problem się rozwiązał.

Kolejną rzeczą, która mnie zawiodła to oświetlenie. W pierwszej kamerze oświetlenie działało lepiej niż lampa z czujnikiem ruchu, bo ona rzadziej wyłapywała ruch niż kamera, a w dodatku pierwsza lampa dawała na tyle dużo światła, że spokojnie mogłem zdjąć kamerę. Ostatnio zmieniłem ustawienia czułości na tej kamerze na wysokie i zobaczę, jak działa lampa, jeżeli coś się poprawi, to będę edytować ten wpis, a jeżeli chciałbyś informacje to napisz w  komentarzu pod filmem na youtube, to pójdę sprawdzić. Wysoka czułość kamery ma jeszcze jeden negatywny objaw, a mianowicie powiadomienia z Tuya, które dostaje, że kamera wykryła ruch, jest to o tyle irytujące, że czasem przejdzie kot, lub w lecie duża ilość blisko latających much, komarów uruchamia powiadomienia.

W sprawie konfiguracji wchodzimy w aplikacje Tuya smart i klikamy plusik z listy urządzeń wybieramy nadzur wideo i dodajemy kamerę. Zanim przejdziemy dalej, to nasza kamera musi zostać włączona i zresetowania do ustawień fabrycznych (istotnie w przypadku, jeżeli kamery już używaliśmy lub nie chce się połączyć)

Kamera nie posiada żadnego migającego światełka, ale zaznaczamy, że miga i dajemy next.

W kolejnym kroku wpisujemy nazwę sieci wifi. Ważne, żeby była to sieć 2,5Ghz. W przypadku jeżeli jesteśmy połączeni telefonem z siecią 5Ghz to przełączamy na 2,5Ghz. Następnie zazwyczaj mamy automatycznie uzupełnione nazwę sieci i wpisujemy tylko hasło do naszej sieci.

W tym kroku musimy pokazać naszej kamerze kod QR. Tutaj istotne jest, tylko żeby kamera go widziała i pamiętajcie o orientacji kamery, gdzie jest góra, a gdzie dół, żeby nie pokazywać kodu QR na  odwrót.

Następuje wyszukiwanie urządzenia. Zazwyczaj trwa to około 30s, a maksymalny czas to dwie minuty, ale raczej jeżeli w przeciągu paru sekund się nie łączy, to można stwierdzić, że gdzieś popełniliśmy błąd.

Ostatnim krokiem jest wpisanie własnej nazwy naszej kamery.

Poniżej znajduje się widok z kamery w środku nocy. Uważam, że kamera daje bardzo ładny widok i dużo na nim widać.

 

Film przedstawiający wszystkie funkcje tej kamery: