MODUŁ OXT MINI STEROWNIK ROLET ZIGBEE TUYA

Przedstawiam kolejny moduł z serii OXT od Tuya. Zawsze zaczynam od ocenienia plastiku, z jakiego jest wykonany przekaźnik i ten jest z dobrego plastiku. Plastik jest twardy miły w dotyku lekko chropowaty. Wszystkim zestawom od Tuya należy wybaczyć błędy systemowe, bo jest ich tak dużo, że korzystają z gotowych zestawów oprogramowania. Ten model ma ogólnie jeden błąd w opisie kalibracji rolet, ale do tego sobie jeszcze przejdziemy. Moduł Tuya OXT do rolet zewnętrznych idealnie mieści się do puszki pogłębianej 60, ale to jest normą, że puszka musi być pogłębiana, lub ewentualnie tył puszki musi zostać wykuty.

Swój model do testów podłączyłem zamiast shelly i muszę przyznać, że ma na pewno lepsze windy do zaciskania przewodów. Windy są głębsze, więc przewody są stabilnie zaciśnięte, ale też samo wykonanie windy jest lepsze.

Zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie sterowanie tym przełącznikiem, bo przyzwyczajony byłem do Tuya, gdzie jak nacisnęło się przycisk fizyczny od zamykania rolet, a potem przycisk fizyczny od otwierania to roleta zmieniała kierunek. W przypadku przełącznika OXT Tuya spowoduje zatrzymanie się rolet i to dla mnie jest bardziej intuicyjne.

Przejdźmy do konfiguracji:

Otwieramy w aplikacji Tuya smart naszą bramkę ZigBee i dodajemy urządzenie podrzędne.

Przed przejściem dalej musimy nasz przekaźnik wprowadzić w tryb parowania, żeby mógł się połączyć bezpośrednio z bramką ZigBee. Bezpośrednio na przekaźniku przytrzymujemy jedyny przycisk, jaki tam się znajduje przez 10s. Teraz powinniśmy widzieć na przekaźniku OXT w prawym dolnym rogu migające niebieskie światełko oznacza ono, że przekaźnik jest w trybie parowania. Naciskamy przycisk Dioda Led już miga.

Podczas wyszukiwania urządzenia nie za dużo widzimy, ale do 30s powinno wyszukać nasze urządzenie.

Tutaj widzimy już wyszukane urządzenie. Pojawia nam się zdjęcie urządzenia razem z podpisem. Klikamy Zakończ.

Teraz mamy możliwość zmiany nazwy naszego urządzenia.

 

Kalibracja rolet Tuya

Zdjęcie powyżej przedstawia przekaźnik w aplikacji Tuya Smart. Mamy tutaj możliwość otwierania rolet i zamykania odpowiadają za to opcje Open/Close, ale równiez ALL OFF/ALL ON. Na środku znajduje się również przycisk Pauzy.

Kalibracja przekaźnika:
Kalibracja jest prosta, ale słabo opisana na internecie. W praktyce wystarczy wejść w zakładkę setting >> accurate stroke calibration 1. Pojawi nam się komunikat na ekranie telefonu i w tym momencie musimy ustawić rolety u samej góry i jak rolety podniosą się do samej góry, to naciskamy przycisk pauzy. Potwierdzamy komunikat i pojawia nam się drugi komunikat, ale teraz powinniśmy zjechać roletami do samego dołu i nacisnąć pauzę, gdy usłyszymy, że silnik rolet przestał pracować. W kolejnym kroku potwierdzamy drugi komunikat i mamy rolety skalibrowane.

Teraz prawidłowo będzie działać nam potencjometr i możemy ustawić rolety na wskazanej pozycji.

Zachęcam również do zobaczenia filmu: