Node-RED Home Assistant – Sonoff button włączanie lampy

Przedstawiam wam jak wykonać integracje w Node-Red dotyczącą sonoff button zigbee. Taka integracja zadziała tylko, jeżeli wykorzystujemy integracje Zigbee Home Automation. W przypadku Zigbee2MQTT integracja w node red wygląda troszkę inaczej.

zha event

Otwieramy Node-Red i przenosimy events_all na główną naszą tablicę. W kolejnym kroku otwieramy kafelek, który przenieśliśmy i ustawiamy w nim informację, że chcemy dostawać wszystkie powiadomienie zha_events i zatwierdzamy przyciskiem Done.

device_ieee

Przeniesiemy sobie też debug na tablicę otwieramy go i zaznaczamy wszystkie trzy opcje. Kolejnym krokiem jest połączenie debuga razem zha_events, a następnie klikamy deploy (spowoduje to wprowadzenie w życie wszystkich naszych zmian). Teraz wystarczy, że otworzymy sobie pole po prawej stronie z błędami i naciśniemy przycisk na sonoff button. W naszym debugu wyświetli się informacja zwrotna, a w niej będzie nasze device_idee po tym numerze będziemy ustalać, o jakiego sonoffa button chodzi i druga ważna informacja wyczytana z debuga to comand, a tutaj będą trzy wartości pojedyncze naciśnięcie, podwójne naciśnięcie oraz przytrzymanie przycisku.

device_iee_sonoff_button

Ponieważ mam dwa urządzenia sonoff button, to tworze switch, który będzie rozdzielał sygnał na podstawie device_iee na górne pasmo i dolne.

command

Tworzymy kolejny switch x2 działający na podstawie command, ale tym razem będzie on zbierał informacje na temat naciśnięcie przycisku (pojedyncze kliknięcie, podwójne, przytrzymanie). Tworzymy dwa takie switche, bo mamy dwa soonoffy.

call service

Ostatnim krokiem jest stworzenie trzech kafelków call service Lampa prawa (po uzyskaniu sygnału zmień status) lampa lewa (po uzyskaniu sygnału zmień status) Lampa lewa i prawa (wyłącz). Teraz całość łączymy, jeżeli na sonoff 1 wcisnę przycisk to włącz lampe lewa(jeżeli jest włączona, to wyłącz), jeżeli na sonoff 2 wcisnę przycisk to włącz lampe prawą(jeżeli jest włączona, to wyłącz),jeżeli na sonoff 1 wcisnę dwa razy przycisk to włącz lampe prawą(jeżeli jest włączona, to wyłącz)