Moduł OXT Mini przekaźnik WiFi 1 Obwód TUYA 250W

Moduł OXT 1

Moduł ZigBee od firmy Tuya to model, który obsługuje jedną linię, czyli mamy możliwość pod to wejście podłączyć (lampę, żarówkę). Warto tutaj wspomnieć o mocy całkowitej, które obsługuje taki moduł, czyli 250W. Większość modułów do inteligentnego domu podaje zapis w Amperach, więc przeliczmy sobie to i wychodzi około: 1,1A, czyli bardzo mało. Średnio moduły, które dotychczas przedstawiałem, to przedział pomiędzy 10A (2300W) a 16A (3680W).

Czy tak słaby moduł warto kupować ?

Uważam, że tak, bo lampy zazwyczaj mało prądu pobierają (głównie stosuje się żarówki led). Przyjmijmy żyrandol, który ma sześć żarówek i każda z tych żarówek pobiera 12W to daje nam łącznie pobór 72W, więc jak widzimy jest to dużo poniżej 250W.

UWAGA: Na internecie można przeczytać, że ten moduł ma LED: 250W Opornościowe 2000W. Zdecydował się, że sprawdzę co tak naprawdę znajduje się w środku i jest tam przekaźnik o mocy 10A. 

Moduł jest o wielkości 39,2×39,2 i grubości 19mm, czyli jest bardzo mały i zmieści się do puszki w ścianie, ale do modułu również jest dodany klips, który umożliwia wpięcie go w szynę din, lub klips możemy kołkiem przymocować np przy lampie. Wymiary razem z klipsem są następujące 39,2×43 i grubości 22,3mm.

Moduł do pełnego działania potrzebuje bramkę ZigBee to właśnie za pomocą tej bramki, będzie nasz moduł kontaktować się z routerem, a z powodu tego, że przed routerem jest jeszcze bramka, to ruch do naszego routera będzie zmniejszony.

Konfiguracja modułu razem z aplikacją Tuya jest bardzo prosta wystarczy w aplikacji Tuya wejść w naszą bramkę Tuya ZigBee i dodać podrzędne urządzenie. Natomiast na samym urządzeniu należy nacisnąć jeden jedyny przycisk, który się tam znajduje i przytrzymać go przez 10s. Po tym czasie zobaczymy migającą niebieską diodę na spodzie urządzenia po prawej stronie. Ekran parowania w przypadku pod urządzenia wygląda inaczej niż w przypadku dodawania urządzeń po wifi. Po dodaniu zobaczymy również zdjęcie modułu, a to jest nowością, bo wcześniej żadnego urządzenia nie wyświetliło mi się zdjęcie.

Urządzenie wymaga od nas podpięcia przewodu fazowego oraz neutralnego. Podczas podpinania przewodów zalecam, żeby wykonywała to osoba z doświadczeniem i odpowiednimi papierami potwierdzającymi jego doświadczenie. Przed podpięciem należy odłączyć zasilanie, a po włączeniu prądu od razu działa przycisk. Natomiast zdalny dostęp uzyskujemy dopiero po konfiguracji razem z bramką.

Podłączenie przycisku fizycznego wymaga doprowadzenia fazy do przycisku i na podstawie prądu z przełącznika fizycznego będzie zmieniał się status na module ZigBee.

Poniżej znajduje się również materiał wideo: