Home Assistant – ZHA z SONOFF Zigbee 3.0 Dongle Plus

W poprzednim artykule instalowałem broker MQTT mosquitto i do tego poradnika go również potrzebujemy. Potrzebujemy go, ponieważ dopiero po zainstalowaniu brokera wykryło mi mojego sonoffa dongle plus. Domyślam się, że wykorzystuje komunikacje MQTT do łączności pomiędzy home assistant, a sonoff zigbee.

ZigBee jako sposób łączności urządzeń IOT razem z naszym Home Assistantem jest jednym z lepszych rozwiązań, bo w łatwy sposób rozszerzamy zasięg działania naszych urządzeń za pomocą modułów, które na stałe potrzebują zasilania 230V. Kolejną zaletą takich modułów jest niski pobór prądu, ale również urządzenia, które mogą działać na zasilaniu bateryjnym.

Wchodzimy w “Konfiguracja” następnie “Urządzenia oraz usługi”.

Nasz home assistant powinien automatycznie wykryć moduł (można sprawdzić w ustawieniach, czy wykrywa na porcie dongle, ale o tym przeczytasz poniżej). Klikamy przycisk “Konfiguruj”.

Pojawia nam się komunikat z informacją o naszym urządzeniu oraz na jakim porcie usb został wykryty i klikamy przycisk “ZATWIERDŹ”

W zasadzie to cała instalacja, jaką potrzebujemy, żeby dodawać nowe urządzenia do tego modułu, ale u mnie wykryło z automatu wszystkie urządzenia, które wcześniej używałem w Domoticzu, a były podpięte do Sonoffa ZigBee usb dongle.

Na powyższym zdjęciu widać urządzenia, modele, stan baterii, przypisany obszar oraz nazwy. W przypadku gdy chcemy dodać nowej urządzenie, używamy przycisku “Dodaj urządzenie”

Wróćmy jeszcze na chwilę do głównego menu:

Tutaj możemy kliknąć przycisk “Konfiguruj”

Tak wygląda widok, po otwarciu opcji konfiguruj, pokazuje to, bo przy pierwszym urządzeniu w ten sposób będziecie zapewne dodawać pierwsze urządzenie.

Wyszukiwanie urządzeń ZigBee:

Podczas wyszukiwania należy na urządzeniu np czujniku temperatury lub innym czujniku włączyć opcje parowania.

Tak wygląda nowo wyszukane urządzenie i od razu możemy go nazwać i ustawić obszar.

Dodałem sobie możliwość włączania urządzenia, ale również pobór aktualny prądu i łączny pobór prądu.

Zapraszam również na materiał wideo: