Tuya ZigBee – Czujnik temperatury i wilgotności. Konfiguracja podstawowa

Jedno z najmniejszych urządzeń, które w dodatku posiada własne zasilanie. Przedstawiam wam Tuya ZigBee czujnik temperatury i wilgotności. Urządzenie jest wyposażone w taśmę dwustronną, która umożliwia nam przyklejenie czujnika w dowolnym miejscu.

O wielkości urządzenia już wspomniałem, że jest małe, ale jego wielkość to troszkę większe niż złotówka, a dokładniej możecie to zobaczyć w materiale wideo, który znajduje się na dole tego wpisu.

Urządzenie zamontowałem w łazience i będzie mi tam służyć do mierzenia temperatury, gdzie następnie na podstawie wilgotności będzie uruchamiać wentylator w łazience lub go wyłączać.

Czujnik posiada jeden przycisk, który służy do włączenia parowania. Natomiast z drugiej strony znajdują się otwory, przez które jest sprawdzana temperatura i wilgotność.

Przejdźmy do połączenia razem z Tuya smart. Nasze urządzenie musimy przełączyć w tryb parowania. Trzymamy przycisk bezpośrednio na urządzeniu przez 10s. Zobaczymy we wtedy migające światełko na niebiesko w równych szybkich odstępach czasu. W aplikacji Tuya smart wchodzimy w tuya zigbee (naszą bramkę)

Korzystamy tutaj z opcji dodania urządzenia podrzędnego. Upewniamy się, czy urządzenie jest w trybie parowania, jeżeli jest to klikamy “Dioda led już miga”

 

Urządzenie się wyszukuje automatycznie. W przypadku chęci to edytujemy domyślną nazwę urządzenia.

Po dodaniu mamy całość skonfigurowaną.

Bezpośrednio po wejściu w urządzenie to mamy baterie, historie, notatki. W baterie nie da się kliknąć, ale wydaje mi się, że bezpośrednio ikonka będzie zmieniała kolory, a my dostaniemy dodatkowo powiadomienie, gdy bateria będzie na wykorzystaniu.

Urządzenie ma wsparcie również w google home. Bezpośrednio w google home możemy zapytać asystena, jaka jest temperatura. W przyszłości taka sama opcja będzie również działać w stosunku do wilgotności.

Moduł rozebrany: