TUYA – CZUJNIK RUCHU PIR TEMPERATURA I WILGOTNOŚĆ ZigBee

Czujnik ruchu pir od Tuya razem z pomiarem temperatury i wilgotności. Wydaje się to idealne rozwiązanie do łazienki lub innych pokoi, ale ma swoje wady. Zacznijmy natomiast od opisu ogólnego samego czujnika. Czujnik jest zasilany dwoma bateriami 2x CR123 i praca na tych bateriach powoduje spory problem, bo czujnik pir ma około dwu minutowe opóźnienie w wysyłaniu informacji. Dlatego, jeżeli głównie instalujemy ten czujnik, żeby posiadać informacje na temat ruchu, to zasilanie powinno być podłączone przez port micro-usb. W przypadku takiego podłączenia zaczyna działać nasz czujnik ruchu idealnie i przesyła dane po kilku sekundach. Ładowarka do zasilania tego modułu, to 5v i 1A.

Według producenta posiada wbudowany sensor anty sabotażowy demontażu, na podstawie którego można skonfigurować automatyzację np. Alarm. Wyjaśnia to kwestie dwóch baterii, które po odłączeniu głównego zasilania będą zasilały nasz moduł na tyle, żeby wysłać informacje o tym, że jest przełączone zasilanie na baterie.

Nastawiasz się, że będziesz korzystał tylko z zasilania baterii, to zrezygnuj z tego modelu, bo on ma konieczność stałego zasilania, a baterie są dołączone do tego zestawu jako zasilanie awaryjne.

Po otwarciu naszego czujnika widzimy baterie, na początku są one zabezpieczone przed rozładowywaniem. Należy usunąć zabezpieczenie i wtedy nasz czujnik się uruchamia. Na zdjęciu zabezpieczenie jest wyjęte, a białe paski, które widzimy, służą do łatwiejszego wyciągania baterii. Proszę również zauważyć, że pod białym paskiem znajduje się przycisk służy on do parowania urządzenia z aplikacją Tuya Smart.

Na urządzeniu można również zauważyć wypustkę, służy ona do prawidłowego złożenia modułu z korpusem. Mocowanie urządzenia do ściany/sufitu i tutaj są dwie metody, albo przykręcamy wkrętami i jest to stabilnie osadzone, albo używamy dwustronnej taśmy, która jest dołączona do zestawu. Czujnik pir można obracać w dowolną stronę i jest spora możliwości regulacji pod tym kontem.

Przejdźmy do konfiguracji:
Wchodzimy do bramki tuya zigbee i naciskamy “dodaj urządzenie podrzędne”:

Teraz przechodzimy do pytania o to czy dioda miga. Powyżej opisałem, gdzie znajduje się w czujniku pir przycisk od parowania, więc go naciskamy i trzymamy, aż światełko zamiga. Po zamiganiu światełka przechodzimy do kolejnego kroku czyli naciskamy “Dioda LED już miga”:

W kolejnym kroku czekamy, aż wyszuka urządzenie. Urządzenia łączące się do Tuya smart, bardzo szybko się łączą, więc maksymalnie do 30s powinno być urządzenie już wyszukane.

Widzimy wyszukane urządzenie klikamy przycisk “Zakończono”

Teraz mamy możliwość zmienienia nazwy naszego urządzenia, a następnie klikamy “Zakończono”

Zachęcam również do zobaczenia materiału wideo: