Sonoff Bridge ZB – Bramka ZigBee 3.0 dla eWeLink

Urządzenie posiada dwie diody led, które widać na zdjęciu powyżej. Niestety na filmie błędnie poinformowałem, że nie są podpisane, bo są, ale w moim wypadku samą bramkę Zigbee rozbierałem i na odwrót skręciłem. Dopiero w dalszej części materiału tłumacze, że oznaczenie jest, ale u mnie pokrywa jest zamieniona. Światełka led określają połączenie z siecią wifi oraz nawiązywanie połączenia Zigbee.

Dioda led od wifi po sparowaniu świeci cały czas.
Dioda led od ZigBee miga w momencie kiedy wyszukujemy nowego urządzenia Zigbee.

Prezentowane powyżej urządzenie łączy się z siecią po wifi. Urządzenie nie posiada złącza ethernetowego. Warto tutaj wspomnieć, że jest bardzo podobne urządzenie do bramki zigbee, ale jest bramką RF. Wspominam o tym, bo jest w niższej cenie i łatwo się pomylić.

Urządzenia podrzędne dodaje się identycznie jak w przypadku bramki zigbee Tuya, czyli wchodzimy bezpośrednio w aplikacji ewelink, a następnie dodajemy urządzenie podrzędne. Wtedy na urządzeniu zaczyna migać światełko ZigBee  i wyszukuje nowe urządzenie.

Konfiguracja Bramki Sonoff ZigBeee razem z aplikacją ewelink:

Zanim przejdziemy do dodawania urządzenia, musimy wprowadzić naszą bramkę ZigBee w tryb parowania. Bezpośrednio na urządzeniu jest mała dziurka, która służy do przełączenia w tryb parowania. Na wszystkich urządzeniach tryb parowania rozpoznaje po światełku. Wystarczy nacisnąć przycisk i jak zobaczymy różnice w świeceniu światełka, to znaczy, że tryb parowania jest włączony. Korzystam z tego, bo podczas nagrywania materiału wideo. Ciężko jest równocześnie liczyć czas i opowiadać do kamery. W dodatku zastosowanie tej metody sprawi, że zawsze w idealnym momencie puścimy przycisk od parowania. Zwłaszcza że jeżeli za długo przytrzymamy przycisk, to urządzenie nie sparuje się z aplikacją ewelink. W aplikacji ewelink wyszukujemy urządzenie i tak naprawdę to wszystko. Natomiast jeżeli ktoś wcześniej korzystał z parowania urządzeń Tuya to zauważy duża różnice w prędkości parowania urządzenia z aplikacją. W ewelinku musimy poczekać do minuty.

Urządzenie od Sonoffa wygląda na bardziej profesjonalne w stosunku do bramki ZigBee od Tuya. Plastik jest bardzo solidny i gruby, ale korzystając z modułów od Sonoffa w stosunku do konkurencji to zawsze zauważam taką różnicę, że jest lepiej wykonany. Sonoff w dodatku chwali się, że plastik, jakim pokrywają swoje moduły jest V0 oznacza to, że nie podtrzymuje ognia.

System ZigBee w sonoff działa również jako system MESH, czyli urządzenia zwiększają zasięg naszej bramki ZigBee. Tutaj mała uwaga, bo z tego co ja zrozumiałem to urządzenia działające w oparciu o stały dostęp do prądu zwiększają zasięg urządzeń ZigBee. Oznacza to, że czujniki nie zwiększą zasięgu, ale przełączniki fizyczne ZigBee, gdzie stale jest doprowadzany prąd, czy też gniazdka Zigbee, albo przełączniki ZigBee spowodują, że zasięg się zwiększy. Wszystkie urządzenia zwiększające zasięg systemu ZigBee łączy jedna rzecz, czyli są stale podpięte do prądu i takie rozwiązanie wydaje się racjonalne.

Zapraszam również do prezentacji bramki Sonoff ZigBee w formie wideo: