ESPEASY – komunikacja MQTT

W swoich esp miałem komunikacje po http, ale powodowało to opóźnienia. Dodatkowo, żeby wszystko działało tak jak zakładaliśmy była konieczność tworzenia reguł, lub bezpośrednio w domoticzu tworzenia zdarzeń. Dlatego po testach z sonoffem zdecydowałem się, że na esp też przejdę na komunikacje po MQTT. Sprawiło to że mogłem usunąć zdarzenia z domoticza, bo nie były potrzebne jak i również reguły, bo też stały się zbędne.

Instalacja Mosquito

Opisywałem instalacje w przypadku sonoff i skorzystamy z tego samego poradnika, bo w nim jest wszystko pokazane i opisane więc nie ma sensu tego powtarzać.

 

W samym espeasy też zmieniają się ustawienia większych zmian pod mqtt nie ma, ale musimy zmienić obsługę z Domoticz HTTP na Domoticz MQTT

2

Controller IP: adres ip naszego raspberry 192.168.0.100(w moim wypadku jest taki)

Controller User: nazwa użytkownika podajemy ją podczas instalacji mosquitto

Controller Password: Hasło użytkownika podajemy ją podczas instalacji mosquitto

Submit – zatwierdzamy zmiany (pamiętajcie o zaznaczeniu Enable)

3

tak wygląda wszystko skonfigurowanie, przykładowy port ip

Ostatnim krokiem naszej konfiguracji jest ustawienie w espeasy ODBIORNIKÓW(relay,ssr itd)

Ponieważ w opcji Switch input- switch nie zadziała to pod MQTT, więc musimy zmienić ten przełącznik na opcje Output – Domoticz MQTT Helper. Jeżeli tego nie zrobimy zobaczym dziwną sytuacje, bo Value czyli wartość na naszym pinie będzie się zmieniać z 0 na 1 zgodnie z tym co robimy, ale nie ma to fizycznego przełożenia na relay po prostu nic się nie dzieje. Dlatego musimy użyć wsparcia przygotowanego przez programistów i użyć tego MQTT helper:

4

Wygląda to tak i jest to mega okrojone, brakuje tu np Inversed Logic, ale mniejsza o brak działa to naprawdę sprawie uzupełniamy od góry:

Name- Dowolna nazwa
Enabled- Włacz/Wyłącz
1st GPIO – GPIO-4(D2)
IDX: (wpisujemy swój idx z domoticza)

Cała Magia jest w tym, że jeżeli ustawimy IDX taki sam w przełączniku fizycznym jak i również w odbiorniku to te 2 urządzenia się sparują i będą działać prawie w tym samym momencie, więc opóźnienie prawie nie będzie występować. Dodatkowo takie podłączenie rozwiązuje problem z włączeniem na (urządzeniach mobilnych) a wyłączeniem na przycisku fizycznym. Nie występuje konieczność podwójnego naciśnięcia przycisku fizycznego

 

Film: