Oświetlenie salonu – domoticz

W Salonie zrobiłem sufit podwieszany żeby zamieścić w nim oświetlenie ledowe i do tego tradycyjne oświetlenie punktowe..

Tak wygląda światło punktowe działa ono na 230v i daje ciepła barwę ciepła. Podwieszenie do oświetlenia wykonałem na profilach aluminiowych całość wygipsowałem wykończenie zrobiłem z narożników budowlanych tak by były ładne kąty. Jeżeli chodzi o oświetlenie ledowe to kupiłem taśmy ledowe i profile najtańsze razem z kloszem rozpraszającym.

Paski ledowe robiłem w całości nie łączyłem ich ale musiałem połączyć profile przyklejałem je do takiej blaszki co później dało możliwość regulacji oświetlenia (ustawianie pod różnym kątem).

Oświetlenie ledowe może świecić. Z przodu i z tyłu a że taki sufit tworzy literę “L” to w sumie jest 4 niezależne paski LED które będą świecić.

Zdjęcie jeszcze podczas remontu, ale widać na niej najważniejsza rzecz czyli słupek który jest z półkami. Służy on jako miejsce gdzie przeprowadzone są wszystkie przewody dodatkowo jako element dekoracyjny. Do tych półek dorobiłem z drewna:

Całość jest z sklejki pomalowanej po bokach na biało a z góry oklejone. W środku jest dużo miejsca na przewody i cały system sterujący. System ESP easy będę łączyć z domoticzem. W projekcie wykorzystałem na początku D1 R1 wemos, ale okazało się że tylko z 2 piny w nim działają prawidłowo. Zacząłem szukać informacji i udało mi się wyszukać informacje, że nie jest wspierany D1 R1, ale za to jest wsparcie dla D1 R2 no tego modelu akurat nie miałem, więc wykorzystałem nodemcu V3 i chyba z esp8266 posiada najszersze wsparcie do podłączenia pod piny.

Do naszego nodemcu przerobiłem płytkę prototypową tak żeby można było w łatwy sposób przykręcać przewody. Niestety wyprowadzenia z wemos, czy nodemcu mają bardzo ciasno ustawione piny więc trzeba tak jak na zdjęciu połączenia śrubowe po prawej stronie umieścić, a piny które są pomiędzy przeniosłem na lewą stronę wyciągając je przewodami.

Do tego projektu wykorzystamy przekaźniki elektromagnetyczne oraz SSR. W przekaźnikach elektromagnetycznych podłączam 12v a w SSR 230v.

Kable zasilające 12v spinam razem, a przewody dostarczające prąd 5v od nodemcu przesyłam cienkimi przewodami bo jest to w zupełności wystarczające jedynie stałe zasilanie przekaźnika zasiliłem grubszymi przewodami.

W moim przypadku jest stałe zasilanie 12v podprowadzone to z niego jest zasilany ESP SSR i przekaźniki ale jak wiecie to nasze nodemcu przekaźniki SSR i elektromagnetyczne, są zasilane napięciem 5v a my mamy 12v więc step down obniżamy napięcie do 5v. W naszym systemie będziemy musieli musieć dostarczyć 12v do przekaźnika elektromagnetycznego przewód + a minus bezpośrednio do taśm ledowych. Natomiast 230v doprowadzamy do SSR fazę bezpośrednio do SSR a przewód neutralny do oświetlenia punktowego. Reszta podłączenia jest zgodnie z schematem powyżej.

Kontakt w salonie jest na 3 przyciski fizyczne które zmieniamy na przyciski dzwonkowe ja to robię w prosty sposób dodając sprężynkę do przełączników. Tak przygotowany przełączniki podłączymy pod ESP easy z esp8266 wemos wyciągniemy ground i podpinamy pod przełączniki a wyjścia z przełączników do espeasy w kontakcie podłączamy również główna lampę, a dodatkowo dwa przyciski skonfigurujemy w domoticzu pod uruchamianie naszych świateł punktowych.

Do tego jak widzicie również zrobiłem płytkę prototypową do której wybudowałem step down i obniżamy napięcie z 12v do 5v zasilając pojedynczego SSR oraz wemos.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=IjjRL2Dr-Lc&w=560&h=315]

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=0ukOMiqZMuE&w=560&h=315]