Instalacja ESP EASY

Zainstaluje ESP easy na d1 wemos mimo, że w identyczny sposób instaluje się na większości płytek z wbudowanym portem micro usb. W tym poradniku również dowiesz się jak skonfigurować połączenie z Domoticz z poziomu esp easy. Na samym początku musimy pobrać do tego program z oficialnej strony. Sam program na z strony możemy pobrać w wersji stabilnej lub beta.

Link do pobrania

1

Pierwsze uruchomienie programu ^^ (w tle uruchamiają się dwa dodatkowe foldery w jednym z nich znajdują się pliki tak jak informuje nas program mamy skopiować do głównego folderu z którego go uruchamialiśmy. Jeżeli tego nie zrobimy to może nam w ogóle nie wykrywać że na którymś porcie podłączyliśmy esp.

2

W programie który ściągniemy są dwa programy, które możemy używać jeden jest bardziej rozbudowany a drugi to ten który widzimy na zdjęciu wyżej umożliwia wgrania softu na nasze esp easy. Ważne tylko żeby z folderu bin skopiować oprogramowanie do głównego katalogu tak jak widać to na zdjęciu. 1

Jak włączymy flash esp easy to po czasie od 40/90s pokaże nam się komunikat że zostało wgrane tak jak widać wyżej oraz ile to czasu zajęło.

Po wgraniu musimy odłączyć nasze esp8266 od usb i wpiąć ponownie by pojawiła nam się sieć bezprzewodowa esp easy.

Gdy już nawiążemy połączenie z naszym esp easy to otworzy się automatycznie strona, gdyby to się nie stało to otwieramy przeglądarkę i wpisujemy:

192.168.4.1

hasło configesp

jednak w większości przypadków zwłaszcza w nowych wersjach się otwiera wybieramy swoją nazwę sieci bezprzewodowej i łączym.

Pojawia się nam pole ładowania (zdjęcie 2) i po chwili pojawia nam się adres ip naszego esp easy w naszej sieci (zdjęcie 3).

Przechodzimy do konfiguracji naszego nowego esp easy:

1

Konfiguracja jest podstawowa w każdym swoim esp ustawiam stały adres ip moja malinka ma adres 192.168.0.100 i każde esp które podpinam ma adres w górę czyli 101/102/103/104.

ESP IP 192.168.0.104 (nadajemy stały adres ip naszemu esp easy (na podstawie ip naszego routera))

ESP GW 192.168.0.1 (adres naszego głównego routera- na podstawie tego adresu tworzymy stały adres ip esp easy zmieniając tylko koniec adresu)

esp subnet: 255.255.255.0 – Maska w większości macie tak samo więc wystarczy przepisać.

esp dns- ustawiamy dns ja wpisuje ogólnodostępne od google

2

W podstawowej konfiguracji umieszczam również połączenie z naszą maliną tutaj jest dość prosto  bo wstawiamy tylko adres ip naszej maliny i zaznaczamy ze enable (uruchomione) i zatwierdzamy wszystko submit.