Głośnik bluetooth Filament wood

Jest to projekt który wykonałem od początku do końca inspirując się, by cały system był jak najtańszy, dlatego musimy zebrać sporo odzielnych elementów. Podczas składania został również przygotowany specjalny plik STL z całym projektem tak by głośniki idealnie do tego pasowały. Podczas projektowania głosników zacząłem od elektroniki cały model działa na zasilaniu 5v i takie zasilanie potrzebuje moduł bluetooth oraz wzmacniacz do głośników i taki prąd również wychodzi z naszego głośnika, który możemy użyć np do ładowania telefonu.

1.JPG

Jeżeli posiadacie drukarkę 3d to polecam złożenie tego prjektu bo koszt samego projektu jest obcięty do niezbędnego minimu np: koszt bluetooth + wzmacniacza to koszt 20zł. Dodatkowo sam głośnik pełni również funkcje powerbanku. Do głośnika udało mi się dać 6 akumulatorów 18650, ale w środku głośnika zostało jeszcze trochę miejsca. Cała powierzchnia wykorzystana do maximum.

2

Błąd który najczęsciej jest popełniany przy składaniu tego schematu. To wspólna masa pomiędzy bluetooth a wzmacniaczem. Powoduje to że nasz głośnik buczy i wydaje nieprzyjemny dźwięk. Szukając informacji w internecie znalazłem elektonike która, by usuwała ten problem, ale koszt takiej elektoniki to 40zł.

3

Na szczęscie okazuje się, że problem można ominąć w znacznie tańszy sposób stosując kondensatory przy bluetooth i przy wzmacniaczu. W moim wypadku musiałem użyć 3 kondensatorów na bluetooth, a koszt jednego kondensatora to 1zł, więc sporo na takim podłączeniu zaoszczędzimy.

4

5

Potrzebne rzeczy:
akumulatory 18650
Wzmacniacz audio 2x5W PM2038
moduł DC 3-32V Step Up to 5-35V
bass Rubber Vibration
głośniki 2x 4Ω 5W
kondensator 10v 1500uf (lub większe)
ładowarka do 18650 z zabezpieczeniami
ładowarka usb 5v
bluetooth

Pliki STL