Jak zrobić półkę na przyprawy

W tym poradniku zajmiemy się zrobieniem półki na przyprawy cenna samej półki zależy od elementów jakie kupimy i czy nie mamy jakiś elementów które moglibyśmy wykorzystać. W moim wypadku zdecydowałem się, że wszystkie elementy zakupie:

Wałek 6 x 1000 mm – 3zł
Kantówka 20 x 1000 mm – 2,50zł
Listwa 12zł
Lakier do drewna (miałem)
ZAWIESZKA DO SZAFEK 15 X 50 MM 1,50zł

Zakupy mamy za sobą a wieć teraz możemy zacząć wymierzyć odpowiednie odległości. Moje widać na filmiku poniżej, ale dodatkowo opisze jak to zrobić, a wiec najpierw musimy ułożyć na naszej listwie słoiczki z przyprawami i najlepiej dołożyć z 1cm lub 2cm na ewentualne błędy lub po prostu by nie było za ciasno na naszej półce. Zaznaczamy pierwsze miejsce cięcia. U mnie niestety od razu za miejscem cięcia jest wielki sęk i nierówna powierzchnia. Dlatego zaznaczyłem kolejną linie za sękiem i od tej lini 10cm i kolejne 10cm. Zakonczenie półki zrobie właśnie z tych 10cm elementów. Dodatkowo przycinam kantówkę na taką samą odległość jak listwe, najłatwiej uciąć oba elementy razem oszczędzimy sobie w ten sposób pracy i będziemy mieli idealnie przycięte elementy. Wszystkie elementy które przyciąłem wstępnie szlifujemy papierem sciernym ja używam nasadki do wiertarki i do tego okrągłych krążków o gradacji 240, bo akurat taki miałem.

Po wyszlifowaniu elementów kleje kantówke razem z listewką będzie to tył naszej półki. zostawiamy na dwanaście godzin ( w zależności od kleju jaki użyjemy). Klej najlepiej do drewna bezbarwny.

Kolejnym elementem o który musimy ukształtować będą boki naszej półki ja w tym celu zdecydowałem się na nakreślenie kształtu oraz na ukośnicy wycięcia pod kątem zgodnie z linią kawałka drewna, a reszte już bezpośrednio wyszlifowaniu. Nie skupiałem się zbytnio nad obróbką tego elementu bo wiedziałem, że będe go dalej obrabiał. Jeżeli chcecie zrobić półkole to polecam wyrzynarkę, będzie znacznie prościej. Skoro element mamy już ukształtowany to możemy przejść do nadania odpowiedniego kształtu do tego uzyłem wyżynarki i tutaj mimo sprawdzenia gdzie mam przyciąć popełniłem błąd i przyciąłem te dwa elementy identycznie bez odwrócenia, ale skoro już tak zrobiłem to zdecyfowałem się że oba jeszcze z drugiej strony tym samym frezem przejadę i wyszło nietypowo, ale ładnie.

IMG_1674

Kolejne szlifowanie tych elementów i poprawka papierem ściernym tego wzoru, który nadałem. W bocznych sciankach musim wywiercić również otwór pod wałek drewniany do tego bierzemy słoiki i dajemy wałek pod słoik tak by było miejsce, ale żeby blokowało słoiczki przed wypadnięciem z półki. Po wyznaczeniu miejsca pod otwory wycinam je i sprawdzam czy wałek pasuje.

IMG_1673

Sam wałek przycinamy zostawiając niewielki naddatek na wałku. Elementy boczne łączymy z wałkiem i łączymy klejem przyklejamy to do wcześniej przygotowanej listewki i kantówki.

IMG_1670

Po wyschnięciu przychodzimy do wyrównania listewki przy końcach tak by wyglądało to ładnie. Na sam koniec szlifujemy całość wałek który wystawał spiłujemy papierem ściernym. Wszystko już mamy gotową więc pokrywamy polkę tylko warstwą lakieru.

IMG_1680